Průvodce Chorvatskem

Starobylé město Dubrovník patří k nejpřitažlivějším chorvatským letoviskům. Jestliže se o dovolené nehodláte jen tak válet na pláži a milujete historické památky, projděte se po jedinečných masivních hradbách, doplněných patnáctkou věží a několika pevnostmi. Město plné malebných uliček, starých kamenných domů a impozantních chrámů se také chlubí stálým počasím - slunce tu svítí přes 250 dní v roce.

Poloostrov Pelješac nabízí kromě pláží a výborného vína také možnost obout turistické boty a vyrazit do hor. Nejvyšším bodem poloostrova je Hadí vrch, kde skutečně můžete potkat jedovaté hady, i když jejich počet v minulém století výrazně poklesl. Evropskou raritou je, že se tu volně pohybují šakali. Poloostrov Pelješac se chlubí výborným vínem.  

Kornatské Ostrovy se nacházejí v severní Dalmácii a na první pohled upoutají divokými skalními útesy. Dodnes tu můžete vidět nízké pastýřské chýše postavené z kamení na kruhovém půdorysu. Legenda říká, že souostroví vytvořili bohové z hvězdných slz, a tím i moře získalo svůj lesk a modř. Kornáty na jachtě připomínají s trochou přihmouření oka Karibik.  

Plitvická jezera je pozoruhodný národní park je od přímořských letovisek poněkud z ruky, Je lepší sem zavítat buď cestou na dovolenou nebo cestou zpátky. Různobarevné hladiny jezer, vodopády a krasové jeskyně skýtají neuvěřitelnou podívanou, některé lokality jsou však nepřístupné. Do pralesní rezervace se nesmí kvůli medvědům, vlkům a rysům, na některé louky je vstup zakázán kvůli přísně chráněným rostlinám.  

Pokud hledáte romantiku, vydejte se do města Rovinj na západním pobřeží poloostrova Istrie. Původně šlo o ostrůvek, na kterém nebylo moc místa pro stavbu domů, takže domečky jsou doslova nalepené na sobě a terasovitě stoupají vzhůru ke středobodu města, chrámu sv. Eufemie. V křivolakých uličkách najdete přehlídky rukodělných výrobků a uměleckých předmětů, druhou neděli v srpnu se zde pak koná tradiční festival výtvarných děl pod širým nebem. 

Vrak potopené válečné lodi jen dva metry pod hladinou. Válečná loď Siebelfähre byla potopena v roce 1944 a najdete ji v úzké zátoce Zavrtnica. Nejvyšší části lodi se nacházejí 2 metry pod hladinou. Díky tomu loď můžete pozorovat při šnorchlování na hladině nebo se k ní lze potopit. Je to netradiční zážitek. Vraky lodí často leží mnohem hlouběji v moři či oceánu a bez plynové láhve a potápěčských přístrojů se k nim nedostanete.  

Rezervace online Chorvatsko